Włączając się w walkę przeciwko epidemii koronawirusa pracownicy Wydziału Budowy Maszyn i Informatyki Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej rozpoczęli w tym tygodniu prace związane z produkcją oraz dostarczeniem osłon ochronnych dla lekarzy oraz pracowników medycznych.

Drukowana przyłbica składa się z czterech części, jest łatwa w montażu oraz dezynfekcji. W przypadku osób bezpośrednio kontaktujących się z pacjentem zmniejsza ryzyko zarażenia się drobnoustrojami.

Koordynatorem działań na Wydziale Budowy Maszyn i Informatyki  jest mgr inż. Kamil Wyrobek z Katedry Technologii Maszyn i Automatyzacji, który zaangażował do pomocy członków koła naukowego „Inżynier XXI wieku”. Ponadto nawiązał kontakt z firmami naszego regionu wspierającymi te działania.

Prof. ATH Izabella Rajzer podjęła współpracę przy wytwarzaniu przyłbic z Wydziałem Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej.

W produkcji wykorzystujemy posiadane na wyposażeniu Wydziału drukarki 3D.

Wydruk jednej przyłbicy trwa 1 godzinę 20 minut. Produkcja odbywa się ze szczególną dbałością o zasady higieny, z zastosowaniem maseczek jednorazowych i gumowych rękawiczek ochronnych.

Warto zaznaczyć, iż wszelkie działania prowadzone są w ramach akcji stworzonej przez firmy, uczelnie oraz pasjonatów druku 3D.

Niemożliwe jest abyśmy osiągnęli zamierzony cel sami !

Akcja #drukarzedlaszpitali oraz #przyłbicawkoronie podzielona jest na regionalnych koordynatorów, którzy nadzorują wolontariuszy drukujących części. Pierwsze setki sztuk zostały już zmontowane i dostarczone do kilku placówek i szpitali.

Projekt przyłbicy, z którego korzystamy, został przygotowany przez zespół czeskich naukowców kierowanych przez Martina Havrda ze Szpitala Uniwersyteckiego Vinohrady w Pradze, a następnie udostępniony pro bono na stronie Prusa Research.

Głównym koordynatorem działań w Bielsku-Białej jest mgr Wojciech Gurdek z blackfrog.pl.

Firma zajmuje się sprzedażą drukarek 3D oraz osprzętem jak i materiałami eksploatacyjnymi do druku 3D. Ponadto jest oficjalnym dystrybutorem Prusa Research.

Dodatkowo sklep blackfrog.pl dla osób chcących pomóc udostępnił możliwość zakupu 100g filamentu (materiału do druku 3D), z którego można wyprodukować 2 komplety komponentów do przyłbic.

W ramach pomocy, drukujemy także m.in. złączki filtrów stosowane w maskach 3M.

Przykładowe wydruki przedstawiono na filmach poniżej:

© 2015 Wydział Budowy Maszyn i Informatyki - Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej, ul. Willowa 2, 43-309 Bielsko-Biała.